Spustil jsem dnes novou verzi Fototipů. Původní Fototipy běžely na Drupalu ve verzi 6. Když portál vznikal, chtěl jsem vytvořit databázi míst k focení. Časem se ukázalo, že má původní představa je nerealizovatelná, viz tento článek. Nicméně když Fototipy vznikaly, byla volba Drupalu asi nejlepší možnost. V té době jsem se v tom vůbec neorientoval a proto jsem pro realizaci portálu oslovil Honzu Polzera, který má s Drupalem a celkově vývojem webů hodně zkušeností. Důraz byl kladen právě na mapovací funkce, aby mohli uživatelé posílat tipy na místa k focení.
Jenže časem jsem se začal více a více zaměřovat na normální články a v tu chvíli mi začínal být Drupal na obtíž. Je to sice skvělý systém, který lze ohnout podle vlastních požadavků. Ale je to až moc velký a komplikovaný systém, který je dost pomalý a ne úplně uživatelsky přívětivý. Pro publikování článku mi začal být Drupal na obtíž, když jsem to srovnal s weby co mi běží na WordPressu. Navíc mi přijde údržba a aktualizace WordPressu mnohem snadnější, a taky těch pluginů šablon je k dispozici mnohem více. Proto jsem se rozhodl Fototipy převést na WordPress.
Nejdříve jsem hledal vhodnou šablonu. Původně jsem chtěl koupit nějakou prémiovou šablonu z ThemeForestu, ale nakonec jsem narazil na free šablonu Hueman, která mě nadchla. Přesně něco podobného jsem hledal. Šablona je responzivní, sloupec s obsahem je dostatečně široký a celkově je krásně minimalistická bez rušivých prvků. Když jsem si byl jistý šablonou, přišla na řadu migrace dat.
Uživatelské účty (cca 500 uživatelů) jsem vyexportoval z databáze a do WordPressu naimportoval pomocí pluginu Import from CSV. Oba redakční systémy pracují s hesly stejně, díky tomu si uživatelé po migraci nemusí měnit hesla. Horší to bylo s importním pluginem, který hashe z CSV souboru znovu zahashoval. Proto jsem v rychlosti v LibreOfficu CSV soubor editoval a jednoduše jsem z řádků udělal updatovací dotazy pro SQL, kde jsem hesla v databázi napevno nastavil.
Nejhorší byly ale články, které jsem migroval ručně. Hodně jsem ale vybíral co přenesu a co ne. Řídil jsem se pohledem na návštěvnost jednotlivých článků a články s mizernou návštěvností jsem nechal být. Zdlouhavé bylo nové formátování textu a vkládání obrázků. Snadná, ale nudná a monotónní práce.
Připravoval jsem si redirect řetězce do .htaccess souboru, abych mohl přesměrovat ze starých url na nové a neztratil tak návštěvnost ze starých odkazů. Tahle činnost se ukázala jako zbytečná, protože wordpress díky stejnému názvu stránek spolehlivě přesměruje z původní adresy na novou (poslední část url je stejná, liši se část mezi doménou a názvem článku).
Otázka je, jak se tahle změna projeví. Odstranil jsem více než polovinu obsahu a úplně změnil koncept celého webu. Jsem hodně zvědavý co to udělá v dohledné době s návštěvností a jak se změní výdělky z AdSense. Při migraci článků mi došlo, jak málo kvalitního obsahu na webu je. Což je problém, ale naštěstí mě napadlo hned několik nových článků, které budu chtít v dohledné době zpracovat.
Který redakční systém používáte vy?